Kuş Paraziti Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kuş besleyenlerin yaşadıkları en büyük sorunlardan biri de parazitler oluyor. Özellikle kuş beslemeye yeni başlayanlar kuş paraziti nedir ya da neden kuşlarda parazit oluyor gibi soruların yanıtını merak edebiliyor. Kene, pire ve bağırsak kurtları kuşlarda en yaygın görülen parazit çeşitleridir. Bu parazitler maalesef kuşların sağlığına çok ciddi zarar verebiliyor. Çünkü kuş türlerinin vücudu patojenlere ve alerjenlere karşı son derece hassas bir yapıya sahiptir.

Evcil kuşların sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için kuşlarda parazit probleminin mutlaka ortadan kaldırılması gerekir. Kimi zaman kuş sahipleri parazit problemini çok fazla ciddiye almıyor ancak bu durumun kuşların hayatını kaybetmesine bile sebebiyet verebilir. Özellikle bazı kuş türlerinin parazitlere karşı çok daha hassas bir bünyeye sahip olduğunun unutulmaması gerekiyor.

Kuşlarda En Sık Görülen İç Parazitler

Öncelikle kuşlarda parazit sorunu iç ve dış parazit olarak iki farklı grupta değerlendirilmesi gereken bir konudur. Kuşlarda yaygın bir şekilde görülen parazit çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Halkalı Kurtlar (Nematodlar)

Bu parazit kanaryaların, muhabbet kuşlarının ve papağanların özellikle sindirim sistemine yerleşiyor. Kuşlara bu parazitin bulaşmasının nedeni genellikle parazit yumurtalarının bulunduğu suyu ya da gıdaları tüketmeleri oluyor. Yani kuşlar bu paraziti aslında ağız yoluyla alıyor ve dışkıları aracılığıyla diğer kuşlara da bulaşabiliyor. İshalden tüy kaybına ve iştahsızlığa kadar pek çok sağlık sorununa neden olabilen bir parazittir.

  • Yassı Solucanlar (Cestodlar)

Yassı solucanlar genellikle papağanlarda, güvercinlerde ve muhabbet kuşlarında görülen kuş paraziti çeşitleri arasındadır. Kuşların bağırsaklarına yerleşen ve yaşamını sürdürmek için kuşların tükettiği gıdalardan beslenen yassı solucanlar halsizlik ve iştahsızlık gibi sorunların yanı sıra ishale de neden olabiliyor. Tedavi edilmemesi durumunda kuşların ölümüne sebebiyet verebilir.

  • Trematodlar

Sümüklü böcekleri ve sürüngenleri ara konak olarak kullanan bu kuş paraziti kuşlara bu ara konakların dışkılarının yenmesi sureti ile geçiyor. İç parazit türleri arasında en tehlikeli olanlardan biri de budur. Çünkü kanlı ishal, aşırı derecede susama ve aynı zamanda kansızlık gibi çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen bir parazit türüdür.

Kuşlarda En Sık Görülen Dış Parazitler

Dış parazitler genellikle kuşların tüylerinde ya da derilerinde bulunuyor. Bu kuş paraziti çeşitleri genellikle bit ve kenelerdir. Kuşların vücudunda küçük yaralar açıyor olması kuş paraziti zararları arasında yer alıyor. Çünkü bu küçük yaralar kuşlarda ciddi derecede kaşıntıya sebebiyet verebiliyor. Bununla birlikte kızarıklık, enfeksiyon ve tüy kaybı gibi problemler de beraberinde gelebilir. Yaşı ilerlemiş olan kuşlar bit ve kene gibi parazitler ile daha kolay mücadele edebiliyor. Ancak genç kuşların bu parazitler nedeniyle hayatını kaybedebildiği biliniyor. Dolayısıyla mutlaka dış parazitlerle de mücadele edilmesi, kuş sahiplerinin bu riske karşı çeşitli önlemler alması gerekiyor.

Kuşlarda Parazit Sorunu Karşısında Ne Yapmalı?

Öncelikle parazitlerin önemli ve pis olan ortamlarda hızla üreyebildiğini belirtmek gerekiyor. Bu nedenle kuş paraziti nedenleri arasında kafesin düzenli olarak temizlenmemesi de bulunuyor. Kuş besleyenler için kafes temizliğine maksimum derecede özen göstermesi çok büyük bir önem taşıyor. Kuşların sıklıkla kaşınması, halsizleşmesi, tüy dökmesi ya da ishal olması belirtiler arasında yer aldığından kuş paraziti nasıl anlaşılır sorusuna da yanıt oluyor.

Bu probleme karşı antiparazit ürünlerin kullanılması gerekir. Özellikle bit ve kene gibi dış parazitlere karşı sprey formunda hazırlanmış olan ürün çeşitleri kullanılabilir. Bu ürünler kuşların cildinde tahriş oluşmasına da izin vermiyor ve böylelikle daha sağlıklı bir cilt ve tüy yapısına sahip olmaları mümkün hale geliyor. Sprey şeklinde hazırlanan ürünler kuş paraziti tedavisinde ne kullanılır sorusunun yanıtı olabilir.

Aynı zamanda veteriner hekimler tarafından tavsiye edilen ve özellikle iç parazit tedavisinde kullanılan kuş parazit ilacı da tercih edilebilir. İç parazit problemi durumunda mutlaka bir veteriner hekime danışmanız gerekir. Bit ve kene gibi parazitlerden kuş kafeslerini uzak tutmayı sağlayan dezenfektan içerikli ürün çeşitleri de kuş sahiplerinin sıklıkla tercih ettiği ve tedbir amaçlı olarak kullandığı ürünler arasında yer alıyor. Ancak veteriner hekime danışmadan kuş paraziti nasıl tedavi edilir  sorusuna yanıt olabilecek gelişigüzel yöntemleri asla tercih etmemelisiniz. Bu tür ürünlerin bilinçsiz bir şekilde kullanılması kuşlara zarar verebilir.

 

 

 

 

  • paylaş


İlgili Yazılar :

0 Yorum :

Bir cevap yazın :

* E-posta adresiniz yayınlanmaz.