Dişi Sultan Papağanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuş tutkunlarının favorilerinden biri olan sultan papağanı ile insanların tanışması 1770 yılında Avustralya’da gerçekleşti. Suya fazlasıyla ihtiyaç duyan sultan papağanlarının anavatanlarında, üreme yerleri bir o kadar kurak. Bu nedenle yüzyıllardır üredikleri doğal yaşam alanlarında su arayan yüzlerce dişi sultan papağanı görmek mümkün olabiliyor.

Sultan papağanları çok kısa sürede depresyona girebiliyor ve depresyona girdiklerinde de kendilerine zarar vermeye başlıyorlar. Özellikle dişi sultan papağanı yalnızlıktan asla hoşlanmayan ve kısa süreli yalnızlıklarda bile depresyona girebilen canlılardır. Kafalarını kafese ya da tüneklere çarpmaları, kendi tüylerini çekmeleri ve koparmaları, yemek yemeyi reddetmeleri bu kuşların tipik depresyon belirtileridir.

Sultan Papağanı Kaç Yumurta Yapar

Evlerde sultan papağanları için en büyük tehlike teflon tencerelerdir. Tencerelerden çıkan dumanlar sultan papağanlarının zehirlenmesine ve ölmesine neden olabiliyor. Özellikle tencere dibinin yüksek ısıya uzun süre maruz kalmasından sonra çıkan dumanlar dakikalar içerisinde papağanların ölmesine neden olabilir. Hava akımları da keza sultan papağanları için oldukça tehlikelidir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Genellikle sultan papağanı kaç yumurta yapar sorusunun yanıtı papağanın yaşına göre değişir. Bu papağanlar her yaşta aynı sayıda yumurta yapmaz.

Çiftleşmeye hazır oldukları dönem sultan papağanı ne zaman yumurtlar sorusunun da yanıtıdır. Bu genellikle yaz ortası ya da sonbahar başlarına tekabül etse de yaz başında da yumurtlayabiliyor. Şayet iyi bakılırsa ve kaliteli yemlerle beslenirse ömürlerinin 22 yıla kadar uzayabildiği de biliniyor.

Erkek cinsine nazaran daha sessiz olması ve gün içerisinde daha seyrek sesler çıkarması dişi sultan papağanı özellikleri arasında yer alıyor. Bu kuş cinsinin erkekleri daha konuşkandır ve farklı sesler çıkarmaya çalışmalarının asıl nedeni dişileri etkilemektir. Özellikle çiftleşme dönemlerinde erkek sultan papağanlarının çok daha yüksek seslerle öttüklerini ya da daha farklı sesler çıkarmaya başladıklarını kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Sultan Papağanı Yumurtlama Belirtileri

Dişi sultan papağanı yumurtlama belirtileri arasında sakinliğini de sayabiliriz. Çiftleşme döneminde erkek papağanların seslerine odaklanan bu kuşlar şayet erkek papağanların seslerine karşılık verirse, çiftleşmeye hazır demektir. Ancak seçici olduklarını da unutmamak gerekiyor. Dişi papağanlar ortamda tek bir erkek papağan olsa da bu erkek ile çiftleşmeyi reddedebilir. Bu durum gayet normaldir.

Doğadaki neredeyse tüm hayvanlar gibi yuvaya bakan da dişi sultan papağanlarıdır. Dişi sultan papağanı yumurtası ile birlikte yuvayı da korur ancak bu dönemde erkek papağanlar da dişileri yalnız bırakmaz. Hatta yuvayı dişi kuştan daha fazla korumaya çalışır ve doğada yırtıcı kuşlar ile bile mücadeleye girebilirler.

 

  • paylaş


İlgili Yazılar :

0 Yorum :

Bir cevap yazın :

* E-posta adresiniz yayınlanmaz.