En Yaygın Güvercin Hastalıkları

Güvercin besleyenlerin en çok tedirgin olduğu konuların başında güvercin hastalıkları geliyor. Genellikle bakterili yiyeceklerin ya da suların tüketilmesi nedeniyle oluşan bu hastalıklar kaptıkları bakteriyi birbirlerine de bulaştırmaları nedeniyle  çok büyük bir önem taşıyor. Özellikle çok sayıda güvercin besleyenler için bulaşıcı hastalıkların çok daha fazla önem taşıdığını belirtebiliriz.

Sallabaş

Opistotonus yani sallabaş hastalığı yalancı veba virüsüne oldukça benzerlik gösteren bir virüsten kaynaklanıyor ve kuşların özellikle boyun bölgesinin bükülmesine neden oluyor. Hastalandıktan birkaç gün sonrasında burunlarından gözlerinden ve dışkılarından kaptıkları bu virüsü dışarıya yaymaya başlarlar. Genellikle ölümle sonuçlanan hastalıklardan biri olduğunu belirtelim.  Maalesef güvercin hastalıkları ve tedavileri her daim olumlu sonuçlar veremiyor.

Ur

Aynı şekilde güvercin ur tedavisi de maalesef  her daim iyileşme sağlayabiliyor. Çünkü güvercinlerde kesin bir ur tedavisi yok. Sadece 3 enjeksiyonluk bir tedavi yöntemi denenebilir ve bu tedavi yolu bazı güvercinlerde işe yarayabiliyor ancak bazılarında iyileşme sağlayamıyor. Dolayısıyla güvercinlerde hızlı bir şekilde büyüme gösteren bu ur ölüme sebebiyet verebilen hastalıklar arasında yer alıyor.

Göz Nezlesi

Yaygın şekilde görülen hastalıklardan biri de güvercin göz hastalıkları arasında yer alan göz nezlesine ya da göz sulanması olarak bilinen rahatsızlık. Yaygın bir şekilde güvercinlerin sadece tek bir gözünde meydana gelir. Aslında üst solunum yolları ile ilgili bir rahatsızlık olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bir süre sonrasında gözlerde akıntıya sebebiyet veren  bu hastalık gözün kör olmasına da neden olabiliyor.

Kuruma

Aynı şekilde hem profesyonel kuş yetiştiricilerinin hem de amatörlerin sıklıkla karşılaştığı hastalıklar arasında güvercin kuruma hastalığı da bulunuyor. Çoğu zaman uygun tedavi uygulanamadığı için kuşlar maalesef hayatını kaybediyor. Bu hastalık kuşların etlerinin erimesine neden oluyor ardından bu bölgedeki tüyler dökülüyor. Çok hızlı bir zayıflama ya da sebebiyet veren kuruma hastalığı adını  kuşların çok fazla kilo kaybetmesinden alıyor.

Pek çok hastalık gibi kuruma hastalığı da güvercinlerde halsizlik yapabiliyor ve bir süre sonrasında kendi kendilerine beslenemeyecekleri kadar yorgun ve halsiz düşebiliyorlar. Maalesef kuşlarla ilgili yaşanan hastalıklarının sayısı bir hayli fazla olsa da tedaviler çoğu zaman yetersiz kalabiliyor.

 

Bu nedenle olabildiğince kuşları çeşitli hastalıklara karşı korumak gerekiyor.  Güvercin beslemeyi planlayan herkesin güvercin bakımı ve hastalıkları hakkında detaylı bilgi sahibi olması işte bu nedenle çok büyük bir önem taşıyor. Çünkü bilgi sahibi olunması kuşların hastalıklara karşı korunmasını sağlar ve böylelikle daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri mümkün hale gelebilir.

 

  • paylaş


İlgili Yazılar :

0 Yorum :

Bir cevap yazın :

* E-posta adresiniz yayınlanmaz.