İspinoz Türleri Hakkında Bilinmeyenler

 

İspinoz kuşu, kafeste beslenebilen bir kuş türüdür. Küçük ebatlara sahiptir. Ötücüdür ve güzel bir sese sahiptir. Alışılmışın dışında bir kuş beslemek isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir türdür. İspinozgiller familyasına aittir ve pek çok alt türe sahiptir.

Bakımları ve beslenmeleri titizlik isteyen, hassas bir kuş türüdür. Buna rağmen, uygun ortamlarda büyütülmesi ve alışkanlıklara bağlı olarak 10 yıla kadar yaşabilir. İspinoz hakkında bilinmeyenler türden türe değişiklik gösterse de genel hatları ile birbirine benzerdir. Siz de bu türden bir kuşa sahipseniz veya sahip olmayı planlıyorsanız, hakkına bilmeniz gereken bilgilere sayfamız üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İspinoz Türleri Nelerdir?

İspinoz türleri, birbirlerine hem benzeyen hem de büyük farklılıklara sahip hayvanlardır. Bu kuşların sahip olduğu farklı özellikler kendi içlerinde özelleşmelerini sağlar. Bazı türler yaygın olarak beslenmesine rağmen bazılarına sık rastlanmaz. Bu da bu kuşu beslemeyi değerli ve zahmetli bir iş haline getirir.

İspinoz türleri nelerdir dendiğinde ilk akla gelen gökkuşağı ispinozudur. Avustralya orjinli bu tür, sakin ve sessiz bir kuştur. Kendine has tüyleri, renkleri ile ayırt edilirler. Bu türün hakkında bilinmesi gereken en önemli özellik, kelleşme problemi yaşayabilmesidir. Buna karşı önlem almak gerekmektedir. Ötüş ve üreme konularında da diğer türlerden çok problem yaşayan bu tür renkleri bakımından göz alıcı ve çekici bir kuştur.

En küçük tür olan zebra ispinozları, renkli görüntüleri sayesinde en çok beslenen ispinoz türüdür. Avustralya orijinine sahip bir diğer ispinoz türüdür. Aşırı sosyal olmaları ile bilinirler. Diğer kuşları çok sevmesine rağmen insan temasına karşı çekingen ve isteksizdir. İspinoz nerelerde yaşar dendiğinde akla orjinleri gelse de bu tür için oldukça geniş kafesler ve uçuş alanları gerekir. Enerjiktir. Sakin ortamlarda uzun yıllar yaşar.

Bir diğer tür baharat ispinozudur. Diğerlerinin aksine Asya kıtasında varlığına sıkça rastlanır. Genelde toplu halde yaşamayı sever. Erkek olanları öterken, dişileri genelde ötmez. İspinoz nasıl beslenir sorusuna en garip cevabın verilebileceği türdür. Kuru yem yanında canlı yem de yemeyi sever. Sık olmamakla birlikte aralıklarla verilmelidir.

Son olarak, kesik boyun ispinozu da bu familyaya aittir. İspinoz nereden satın alınır denildiğinde ilk akla gelen türdür. Ticareti sıkça yapılan ve ithal olarak getirilen bir türdür. Renkleri ve tüy yapısı sebebi ile diğer türlere göre daha az popülerdir.

Bunlara ek olarak, java ispinozu, Bengal ispinozu, turuncu yanaklı ispinoz, baykuş ispinozu, Amerika ispinozu, Mozambik ispinozu ve lavanta ispinozu gibi daha az popüler ama benzer özelliklere sahip ispinoz çeşitleri de bulunmaktadır.

İspinoz Bakımı Nasıl Olmalı?

Pek çok kuş için geçerli olan hassasiyet durumu, ispinoz türü için de aynıdır. Küçük ebatları, hassas bünyeleri ve kafes ortamında büyümeleri sebebi ile beslenen ispinozların koşulları oldukça önemlidir. İspinoz bakımı konusunda, olabildiğince bilgi edinilmeli ve şansa bırakılmamalıdır.

Başlangıçta seçilecek kafese dikkat edilmelidir. Kuş sayısına ve türüne uygun kafes tercih etmek gerekir. Bazı türler dar ve kapalı alanlardan hoşlanırken; bazıları uçmayı seven ve geniş alanları tercih eder. Bunun yanında kuşların küçük ebatları dolayısıyla, kafes aralıklarının geniş seçilmemesi gerekir. Yine aynı şekilde kafesin yapıldığı malzemeye de dikkat edilmeli, zehirli malzemelerin kullanılmadığından emin olunmalıdır.

İspinoz bakımı nasıl olmalı denildiğinde akla gelecek en önemli konulardan biri de yem seçimidir. İspinoz kuşları, çoğunlukla bitki ve kuru gıdalarla beslenir. Dal darı, kuş kumu gibi takviye besinlerle de desteklenmeleri gerekir. Bunun yanında bazı türler, canlı ile beslenmekten de hoşlanır. Bu türlerden birinin bakımını üstlendiyseniz, aralıklı olarak canlı yem de vermelisiniz.

Hijyen ve temizlik bir diğer önemli konudur. Bazı ispinoz kuşları kendilerine dokunulmasından hoşlanmazken bazıları kolaylıkla ele gelir. Bazen elle bazense yemleri ile birlikte gerekli vitaminler verilmelidir. Kafesleri ve vücutları düzenli olarak dezenfekte edilmelidir. Parazit, böcek ve kene gibi unsurlara karşı önlem alınmalıdır.

İspinoz hastalıkları birkaç şekilde görülebilir. Ortam koşullarının uygun olmamasına bağlı hastalanmalar sık görülür. Sıcaklık ve esintiden uzak olmak oldukça önemlidir. Bunun yanından tek ve toplu yaşama durumuna göre gerçekleşen kelleşme ve depresyon görülebilir. Çiftleşme ve yumurtlama dönemlerinde de ekstra hassas oldukları gözlenir.

  • paylaş


İlgili Yazılar :

0 Yorum :

Bir cevap yazın :

* E-posta adresiniz yayınlanmaz.