Kuşlar Neden Tüy Döker ?

Kuşlarda Tüy Dökülme Sorunu

Kuşlarda tüy dökme pek çok türde görülen bir durumdur. Neredeyse her kuş türünün kendine ait tüy dökme dönemi ve durumu mevcuttur. Bu bazen doğal bir ihtiyacı karşılamak amacıyla yapılırken bazen de problemli bir halin göstergesidir.

Kuşum tüy döküyor diyen herkesin, tüyler hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Çeşitli gözlemler ile takip edilmesi gereken bu durum, size kuşunuz ile ilgili bilgiler verir. Bu sebeple türü, yaşı veya cinsiyeti ne olursa olsun, kuşlarda tüy dökümü izlenilmelidir.

Kuşlar Neden Tüy Döker ?

Tüy dökme durumunun sebebi olarak pek çok unsur bulunur. Bu yüzden kuşlar neden tüy döker dendiğinde tek bir cevap vermek mümkün değildir. Bu sebepleri bilmek, hem kuşunuz hem de sizin için kurtarıcı nitelikte olacaktır.

Öncelikle tüy dökülmesi türünü bilmek gerekir. Kuşlarda tüy dökme, patolojik ve fizyolojik olarak ikiye ayrılır. Fizyolojik dökülmeler, kuşun doğasında bulunur ve çoğunlukla tüy değiştirme olarak adlandırılır. Herhangi bir hastalık veya kötü duruma bağlı olarak gerçekleşmeyen bu tür dökülmeler, dönem dönem yaşanır ve kolayca son bulur. Öte yandan patolojik dökülmeler, çeşitli hastalıkların yol açtığı problemlerdir. Bir sağlık probleminin belirtisi olarak ortaya çıkan bu durum tedavi gerektirir.

Evlerde en çok beslenen kuş türü olan muhabbet kuşları, farklı dökülme türlerinin incelenebileceği canlılardır. Muhabbet kuşu neden tüy döker sorusu her iki dökülme için de açıklanabilir. Fizyolojik dökülme genellikle mevsim geçişi ve büyüme aşamalarında yaşanır ve anormal boyutlara ulaşmaz. Beslenme, bakım ve kimi zaman destek ile bu dönem kolaylıkla atlatılabilir. Muhabbet kuşu çok tüy döküyor denildiği noktada, kuş ile ilgili patolojik bir dökülme söz konusudur. Hastalık, stres, yalnızlık, ortam veya sahip değişikliği, eşini veya yavrularını kaybetme, uygun olmayan sıcaklık ve hava akımları bu dökülmelere sebep olur. Hassas bünyeleri sebebi ile kolay rahatsızlanabilen bir türdür. Bu gibi durumların anlaşılabileceği ilk yer de tüylerdir.

Kuşlarda Tüy Dökümü Belirtileri

Kuşlar neden tüy döker sorusu ile tüy dökümünün ardında yatan sebepleri anlamak mümkündür. Kuşların tüy dökme belirtilerini önceden anlamak da mümkündür. Bu belirtileri anlamak ve sorunlu durumlara erken müdahale etmek oldukça avantajlıdır. Kuşunuz için düşünmeniz gereken en önemli şey muhabbet kuşları ne zaman tüy döker veya ne kadar sürer gibi konular olmamalıdır. Önceliğiniz bu durumun üstesinden gelmekse belirtilere dikkat edin.

Her sahip kuşunun genel özelliklerini bilir ve tanır. Son zamanlarda kuşunuzun başlıca özelliklerinde değişimler fark edebilirsiniz. Agresif veya depresif davranışlarda bulunabilir. Aşırı sakin veya tepkisiz hale gelebilir. Sizi anlamamaya veya fark etmemeye başlayabilir. Yalnızlıktan rahatsız veya aynı kafesi paylaştığı kuşlardan bıkmış olabilir. Ortamı, kafesi, maması veya oyuncakları değişmiş olabilir. Kimi kuşların, düzenli bir hayatı ve alışkanlıkları bulunur. Bunun dışında yaşamaları durumunda mutsuz ve huzursuz eder. Bu durum da cilt ve derilerini zedeleyerek tüylerini dökebilir. Kafeste bulacağınız kalın tüyler zorlu bir döneme girdiğinizi gösterir.

Her kuş türü için bu durum geçerli değildir. Örneğin; sultan papağanı tüy dökümü muhabbet kuşlarına göre daha farklıdır. Kafes modeli, yem çeşidi de bu durum üzerinde etkilidir. Bunun gibi pek çok konu söz konusudur. Belirtileri iyi takip etmeniz sayesinde, herhangi bir problem oluşmadan kuşunuzun tüy dökümü kontrolünü yapmanız mümkündür. Siz de bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve alternatif ürünlere göz gezdirmek isterseniz, petmarketburada.com üzerinden aramalar yapabilirsiniz.

  • paylaş


İlgili Yazılar :

0 Yorum :

Bir cevap yazın :

* E-posta adresiniz yayınlanmaz.