Malinua Kanarya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Malinua kanarya bakımı için bilmeniz gerekenleri ve bu cinse ait genel özellikleri sizin için anlattık. Hemen okuyun!

Ötüşleri ve ötüşlerindeki çeşitlilik ile daha çok bilinen bu kanarya cinsini dinlemesi oldukça keyiflidir. Sesleri ile ön plana çıkan kanaryaların her zaman güzel bir ötüşe sahip olmaları kadar tüylerinin güzel görünmeleri ile duruşları da önem taşır.

Malinua Kanarya Özellikleri Nelerdir?

Belçika’da ortaya çıkan bu cins adını da vatanından alır; Belçika’nın Malinua bölgesinde yetişmiş olan kuşun cinsine verilen adın anlamı da “Malinalı” demektir. Sarı tüyleri ile Alman Harz kanaryalarını akla getirir. Harz kanaryalarına benzer bir gırtlak yapıları vardır.

Ötüşleri ile ünlü olan bu cinsin en iyi bilinen ötüşü Waterslager olarak bilinir. Çok geniş bir repertuvarları olduğunu söylemek gerekir. Farklı melodileri dinleyebileceğiniz ötüşleri olan bu kanaryalar oldukça yaygındır.

Malinua Kanarya Çiftleşmesi Nasıl Olur?

Irk seçiminde ve seçtiğiniz ırktaki kanaryanın sağlıklı oluşunda dikkat etmelisiniz. Çiftleştireceğiniz ırklar arasında bir uyumsuzluk varsa ya da yeterince sağlıklı bir kanarya seçememişseniz çiftleştirme sonunda da yavru alamamanız söz konusu olabilir.

Dönem olarak ise erkeklerin 8 ayı, dişilerin ise 10 ayı geçmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü Malinua cinsi bu dönemlerde erişkinliğe erişmiş olurlar. İklime göre biraz değişiklik gösterse de zaman aralığı ise Mart ile Temmuz ayları arasıdır.

Malinuaların çiftleşmesi için eş seçiminde erkeklerin yağsız ve ince, dişilerin ise besili ve güçlü olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca dişilerin tırnaklarının kesilip temizlenmesi ve her iki kanaryanın da bağırsaklarının temizlenmesi için takviye verilmesi gerekir.

Dişiler ve erkekler aynı hanelerde bulunurken kızışma dönemine yardımcı olmak için her gün kademeli bir şekilde ısı ve ışığı artırmalısınız. Bu süreçlerin aşamalarının eksiksiz olarak tamamlanması ve çiftleşmenin gerçekleştirilmesi için uygun ortamın tamamlanması ile birlikte dişi çiftleşmek istediği erkeği seçer ve çiftleşme gerçekleşir.

Siz de kanaryanız için en ideal ortamı oluşturmak ve en sağlıklı yemleri almak istiyorsanız Petmarketburada’yı ziyaret edebilirsiniz.

 

  • paylaş


İlgili Yazılar :

0 Yorum :

Bir cevap yazın :

* E-posta adresiniz yayınlanmaz.