Muhabbet Kuşlarında Görülen Hastalıklar

Muhabbet kuşu beslemeyi düşünüyorsanız, vücutlarının ihtiyacı olan vitaminler ve mineraller ya da sağlıklı şekilde büyümesi için uygun koşullar gibi konularda bilgi sahibi olmalısınız. Bununla birlikte muhabbet kuşu hastalıkları mutlaka bilmeniz gereken unsurların başında geliyor. Böylelikle kuşlar hastalandığında belirtileri gözlemleyebilirsiniz.

  • Mantar

En sık karşılaşılan muhabbet kuşu hastalıkları arasında yer alan mantar kuşların tüylerinde dökülmelere sebebiyet veriyor. Vücutlarının çeşitli bölgelerinde kellik meydana geliyor ve aynı zamanda ciltlerinde pullanma da oluşabiliyor. Mantar beraberinde kaşıntı da yaptığı için  ciltlerinde pullanmaya genellikle kızarıklıklar da eşlik eder. Mantarın bulaşıcı bir hastalık olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle birden fazla sayıda muhabbet kuşu besliyorsanız mantar olanı iyileşene kadar ayrı tutmanız gerekiyor.

  • Sindirim Sistemi Bozukluğu

Son derece ciddiye alınması gereken  muhabbet kuşu hastalıklarından biri de sindirim sistemi bozukluğudur. Çünkü bu hastalık muhabbet kuşu neden ölür sorusunun yanıtı olabiliyor. Çok kısa bir süre içerisinde kuşların ölümüne sebebiyet verdiği için belirtilerin çok iyi gözlemlenmesi ve derhal müdahale edilmesi gerekiyor. Sindirim sistemi bozukluğunun en yaygın nedeni mikroplu yiyecekler tüketilmesi ve kuşların yanlış beslenmesidir. Bu hastalığın belirtisi ise karınlarından alt tarafında bulunan damarların yeşil rengini almaya başlamasıdır.

  • Solunum Yolu Bozukluğu

Bu rahatsızlık da muhabbet kuşu neden kusar sorunuzun yanıtı olabilir. Çünkü kuşlar rahat bir şekilde nefes alamadıkları için ilk günlerde kusmaya başlarlar. Bununla birlikte gün içerisinde sürekli kuyruklarını sallarlar. Kuyruklarını sürekli sallamalarının nedeni ise rahat nefes alamıyor olmalarıdır. Bu rahatsızlığa yakalanan kuşlar sanki boğazlarına bir şey takılmış gibi sürekli ağızlarını açıp kapatma hareketi yaparlar.

  • Çiçek

Kuşların gagalarında,  göz çevrelerinde ve aynı zamanda ayaklarında ortaya çıkan çiçek hastalığı da  çok kısa bir süre içerisinde muhabbet kuşlarının ölümüne sebebiyet verebiliyor. Genellikle muhabbet kuşu neden kabarır ve titrer gibi sorular sormanızı sağlayan, normal olmayan davranışlar sergilerler.  Sadece 7 ila 8 gün içerisinde kuşların ölümüne neden olabilen çok ciddi bir hastalık olan  çiçek bir virüs hastalığıdır ve bu nedenle antibiyotik kullanımı maalesef çoğunlukla işe yaramaz.

  • İshal

İshal mikrobik olabileceği gibi tıpkı insanlarda olduğu üzere beslenmekten kaynaklı da olabiliyor.  İshal halsizliğe neden olduğu için muhabbet kuşu sahipleri genellikle muhabbet kuşum halsiz şeklinde bir şikayette de bulunurlar. Dışkılama takibi yapılarak kuşların ishal olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. Bu durumda kuşa ince yem ve yulaf verebilirsiniz.

Muhabbet kuşu sahipleri muhabbet kuşu bakımı hakkında mutlaka detaylı bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü muhabbet kuşları kolaylıkla hastalanabilen hayvanlardır ve  bakımlarının asla ihmal edilmemesi gerekir.

 

  • paylaş


İlgili Yazılar :

0 Yorum :

Bir cevap yazın :

* E-posta adresiniz yayınlanmaz.