Muhabbet Kuşu Çiftleşmesi ve Yumurtlama Dönemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Muhabbet kuşu sahipleri kuşların çiftleşme dönemleri ve yumurtlama dönemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olduklarından bu süreci çok daha kolay atlatabiliyorlar. Elbette bunun için öncelikle muhabbet kuşu ne zaman çiftleşir  gibi gelen soruların yanıtlarının biliniyor olması lazım. Doğada yaşayan muhabbet kuşları bahar aylarında çiftleşmeyi tercih eder. Bu nedenle kafeste yetişen muhabbet kuşlarının çiftleşmesi için de en uygun dönem baharın geldiği ilk günlerdir.

Bu dönemde tüm pencereleri açarak toprak ve bahar kokusunun içeriye girmesini sağlamanız lazım. Böylelikle  muhabbet kuşunun çiftleşme isteğini canlandırmış olabilirsiniz.  Bazen muhabbet kuşu sahipleri gün ışığından faydalanıyor ve yapay ışıklar da yaklaşık 12 saat boyunca kuşların aydınlık bir ortamda kalmasını sağlıyor. Ancak muhabbet kuşu çiftleşmesi için ne gerekir sorusunun yanıtlarının da iyi biliniyor olması lazım. Örneğin, muhabbet kuşları 6 aylık olmadan önce çiftleşmezler.

Muhabbet Kuşu Yumurtlama Dönemi Hakkında Bilinmesi Gerekenker

Muhabbet kuşlarının kuluçka dönemi yaklaşık 20 gün sürer ve aynı zamanda yılda 1 ila 2 defa kuluçkaya yatarlar. Dişi muhabbet kuşu yumurtlama dönemi sonrasında kuluçkaya yatan ve bu dönemde erkek muhabbet kuşunda dişi muhabbet kuşunun beslenmesi ve bakımı ile ilgilenir. Kuş sahipleri de hem dişi hem de erkek muhabbet kuşunu strese sokacak her türlü davranıştan uzak durmalıdır. Kuşlar için huzurlu ve bir o kadar da sakin bir ortam yaratmanız çok büyük bir önem taşıyor. Çünkü muhabbet kuşu yumurtlama dönemi boyunca sükunete ihtiyaç duyar.

Yumurtlama dönemi boyunca kuşların vitamine ve minerallere çok daha fazla ihtiyacı oluyor.  Bu nedenle muhabbet kuşu yumurtlama döneminde nasıl beslenmeli noktasında özel mamaları tercih edebilirsiniz. Vitamin ve mineral takviyeleri ile kuşların vücudunun günlük ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli markalar yumurtlama dönemine özel yem çeşitleri de geliştiriyor. Tercihinizi bu yemlerden yana yapabilirsiniz.

Kafes içerisinde ise mutlaka yuvalık bulundurmalısınız.  Dişi kuşların yuva yapabileceği malzemeleri de mutlaka kafeste kolay ulaşılabilen bir yere koyun. Yemlik ve suluk da olan bir kafes, muhabbet kuşu yumurtlama döneminde kafes nasıl olmalı  sorusunun yanıtı oluyor. Kafesi sakin bir yere koyabilirsiniz.  Çok hareketli ve çok gürültülü bir ortamda duruyorsa muhabbet kuşu bu dönemde strese girebilir. Daha sakin bir yere kafesi taşımanızda fayda var. Bu arada muhabbet kuşu yavru bakımı da titizlik gerektiriyor. Bazı yavruların yumurtadan çıktıktan sonra birkaç saat içerisinde ölebildiğini aktaralım.  Ölen yavruları mutlaka bir an önce kafesten dışarıya çıkarmalısınız.

  • paylaş


İlgili Yazılar :

0 Yorum :

Bir cevap yazın :

* E-posta adresiniz yayınlanmaz.