Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu besleyenlerin yanıtını en çok merak ettiği  sorulardan biri de muhabbet kuşu cinsiyeti nasıl anlaşılır oluyor. Muhabbet kuşlarının cinsiyetini anlamanın son derece zor olduğu düşünülse de aslında pratik bir şekilde istediğiniz kuşların cinsiyetini ayırt edebilirsiniz.  Sadece en kolay yöntemleri öğrenmeniz gerekiyor ve bu yöntemler sayesinde kolaylıkla cinsiyet ayrımını yapabileceksiniz.

Muhabbet kuşlarının gagalarının hemen üzerinde bir doku parçası bulunur. Tüysüz olan bu doku parçası cere olarak adlandırılır.  Zira bu dokunun rengi muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı  yapabilmeniz için harika bir done oluyor. Cere adı verilen bu dokuda  burun delikleri de yer alıyor. Burun deliklerinin etrafı eğer tek bir renkse ya da pembe ile mor renklerindeyse muhabbet kuşu erkek demektir.

Bu rengin beyaz, krem rengi ya da açık mavi olması ise kuşların dişi olduğunu gösteriyor. Bu sayede muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı kolaylıkla yapılabiliyor. Ancak burada belirtmemiz gereken önemli bir unsur var. Muhabbet kuşları 6 aylık olana dek bahsettiğimiz bu dokuda bir renk oluşmayabilir.  Bununla birlikte beyaz ya da pembe tonlarında da olabilir.  6 aylık olduktan sonra cere adlı dokudaki renk  netleşmeye başlar ve cinsiyetini çok kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Muhabbet Kuşlarının Cinsiyetini Davranışlarından Anlayabilirsiniz

Özellikle yumurtadan yeni çıkan muhabbet kuşu yavrusu için cinsiyet ayrımı yapmak son derece zordur.  Bu nedenle çok küçük olan muhabbet kuşlarının cinsiyetini anlamaya çalışmayın. Muhabbet kuşları büyüdüklerinde hareketleri ile de cinsiyetlerini belli etmeye başlarlar.  Sadece davranışlarını gözlemlemeniz bile cinsiyeti hakkında bir fikir sahibi olmanız için yeterli olabilir.

Örneğin, dişi muhabbet kuşları genellikle daha kısa öter ve daha agresif hareket eder. Erkek muhabbet kuşları ise dişilerden çok daha hareketlidir ve adeta yerlerinde duramazlar. Elbette bunlar yavru muhabbet kuşu için geçerli değildir. Erkek muhabbet kuşları öterken genellikle başlarını sallarlar. Bununla birlikte dişi muhabbet kuşları ile kıyaslandığında erkeklerin daha uzun öttüğünü de belirtmek lazım. Sadece ötüşler dikkate alındığında bile muhabbet kuşu dişi erkek ayrımı kolaylıkla yapılabiliyor. Bununla birlikte üreme dönemlerinde ötüşlerinin farklılık gösterebileceği bilgisini de sizlerle paylaşalım.

 

  • paylaş


İlgili Yazılar :

0 Yorum :

Bir cevap yazın :

* E-posta adresiniz yayınlanmaz.