Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir?

Muhabbet kuşunun ömrü boyunca sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için beslenmesine maksimum derecede dikkat etmeniz gerekiyor. Bu noktada muhabbet kuşu nasıl beslenir ya da sağlıklı bir şekilde büyümesi için hangi yemleri ihtiyacı var gibi soruların yanıtlarını öğrenmelisiniz.  Yem seçiminin son derece önemli olduğunu belirtmek lazım. Özellikle besin değerleri bakımından kaliteli yem çeşitlerini tercih etmelisiniz.

Piyasada muhabbet kuşlarının sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için özel olarak hazırlanan pek çok farklı yem çeşidi bulunuyor.  Dolayısıyla muhabbet kuşu beslemek isteyenler muhabbet kuşu ne yer gibi konularda akıl karışıklığı yaşamadan  rahatlıkla bu  yem çeşitlerini tercih edebiliyor. Muhabbet kuşları dal darıyı çok severler. Kafes içerisinde severek tükettikleri dal darı çeşitlerinden de bulundurmaya özen gösterin.

Muhabbet Kuşlarına Uygun Meyveler

Meyve ve sebzeler de muhabbet kuşu ne yer sorusunun yanıtı olabiliyor. Meyve ve sebzeler içerdiği vitaminler ve aynı zamanda mineraller bakımından muhabbet kuşlarının tüketmesi gereken gıdaların başında geliyor. Ayrıca meyve ve sebzeleri tüketmeye çok sevdikleri için de kafes içerisinde sağlıklarına zarar vermeyen bu gıdaları bulundurabilirsiniz. Islatılmış olan tahıllar  hem besleyici hem de doyurucu olması ile ön plana çıkıyor ve böylelikle kuşlar için sağlıklı bir yemeğe dönüşüyor.

Eğer muhabbet kuşu hangi meyveleri yer diyorsanız size elma ve erik yanıtını verebiliriz. Bununla birlikte şeftali, kayısı ve kiraz yemekten de son derece hoşlanırlar. Ancak dikkat etmeniz gereken  çok önemli bir unsur bulanıyor. Bu da meyvelerin çekirdeklerini çıkardıktan sonra kuşlara vermenizdir. Bazı meyvelerin çekirdekleri kuşlar için zehirleyici olabiliyor.

Yüksek oranda vitamin ve mineral içeren tahıllar muhabbet kuşu yemi olarak rahatlıkla temin edebileceğiniz gıdalardır. Özellikle haftada bir beslediğiniz muhabbet kuşuna mama verebilir ve böylelikle vücudunun ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılamasına yardımcı olabilirsiniz. Tercihinizi elle besleme mamalarından yana da yapabilirsiniz.

Elle besleme mamaları muhabbet kuşu yavrusu ne yer  şeklinde bir endişe duymadan yavru muhabbet kuşlarının beslemek için kullanabileceğiniz özel ürünler oluyor.  Şırınga yardımıyla yavru kuşları besleyebilir ve böylelikle sağlıklı bir şekilde büyümelerine yardımcı olabilirsiniz. Özellikle annesi olmayan yavru muhabbet kuşlarının beslenmesinde elle besleme mamalarının adeta imdada yetiştiğini belirtebiliriz.

 

  • paylaş


İlgili Yazılar :

0 Yorum :

Bir cevap yazın :

* E-posta adresiniz yayınlanmaz.