Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir?

Muhabbet kuşlarının beslenmesi ve bakımı hakkında bilgi sahibi olabilir kusursuz bir şekilde kuşların bakımını yapabilirsiniz.  Ancak söz konusu muhabbet kuşu eğitimi olunca  durum çok daha farklı bir hal alıyor. Çünkü muhabbet kuşunu eğitmek sanıldığı kadar kolay değildir ve ciddi bir sabır gerektirir. Bu nedenle sabırlı olmalı ve özellikle eğitime başladığınız ilk hafta muhabbet kuşlarından bir aşama kaydetmesini de beklememelisiniz.

Öncelikle yeni aldığınız bir muhabbet kuşunu hemen eğitmeye çalışmayın çünkü muhabbet kuşu eğitimi öncesinde  kuşun size alışması ve ortamda güvende hissetmesi gerekiyor. Olabildiğince oturduğunuz koltuğa yakın bir yere koymanız kuşun size çok daha kolay alışmasını sağlar. Tamamen alışmasının ardından eğitim sürecine başlayabilirsiniz. Bu arada muhabbet kuşlarının size alışması için yaklaşık 1 haftalık bir süre geçmesi gerektiğini belirtelim.

Aynı zamanda muhabbet kuşu bakımı ve eğitimi bir arada yürütülebilir. Eğitim verdiğiniz dönemde muhabbet kuşunuzun bakımını da yapabilir böylelikle size çok daha fazla alışmasını sağlayabilirsiniz. Yemini ve suyunu her gün değiştirmeye özen gösterin.  Bununla birlikte çok sessiz ve karanlık bir ortamda muhabbet kuşlarının kendilerini huzurlu hissetmediğini belirtmek gerekiyor. Bu nedenle muhabbet kuşu eğitimi için kesinlikle gün ışığı gören, aydınlık bir yeri tercih etmelisiniz.

Muhabbet Kuşu Eğitimine Basit Hareketlerden Başlayın

Bununla birlikte muhabbet kuşu evcilleştirme ve eğitim verme noktasında ödüllendirme sisteminin son derece başarılı olduğunu belirtebiliriz.  Ödül maması vermeniz durumunda kuşlar sizin istediğinizi yapma noktasında cesaretlenir ve eğitimi de çok daha kolay bir şekilde verebilirsiniz. Elbette bu eğitim esnasında  öncelikle kolay olan hareketlerden başlamanız da büyük önem taşıyor.

Çünkü çok zorlu hareketler  muhabbet kuşunun sizden uzaklaşmasına sebebiyet verebilir. Bununla birlikte muhabbet kuşu nasıl eğitilir konusunda detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Yanlış bir hareket  ya da yanlış bir tutum içerisine girerseniz muhabbet kuşunuza sonraki süreçte eğitim vermeniz imkansız hale bile gelebilir.  Bu nedenle özellikle kelime üretme noktasında kuşları çok fazla zorlamamalısınız.

Eğer amacınız muhabbet kuşu konuşma eğitimi ile kuşlara kelime öğretmekse yüksek sesle kitap okumanız harika bir seçenek olabilir.  Bu durumda kelimeleri alışacak ve taklit etmeye başlayacaktır. Erkek olan muhabbet kuşları 100 kelime ezberleyebiliyor. Ancak elbette bunun için bir hayli zaman geçirmeniz ve emek vermeniz gerekiyor.  Zor kelimelerden değil olabildiğince iki heceli olan kısa ve kolay kelimelerden başlayın.

En kolay olanı ise muhabbet kuşu ele alıştırma yöntemidir.  Öncelikle kafeste tükettiği ödül mamasını avucunuza almanız durumunda  tedirgin de olsa elinize yaklaşmaya başlayacaktır. Avucunuza geldiğinde  bir zarar görmediğini fark etmesi durumunda çok daha kolay bir şekilde ele gelmeye başlar. Özellikle muhabbet kuşu ele alıştırma döneminde kuşların size güvenmesi için sabırlı olmalı ve beklemelisiniz. Elinize geldiğinde ani bir hareket yapmaktan kaçının.

 

 

  • paylaş


İlgili Yazılar :

0 Yorum :

Bir cevap yazın :

* E-posta adresiniz yayınlanmaz.