Muhabbet Kuşu Neden Çarpık Bacak Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Muhabbet kuşlarında sıklıkla karşılaşılan durumlardan biri de bacaklarında çarpıklık olmasıdır.  Bu durumda muhabbet kuşu neden çarpık bacak olur sorusunun yanıtlarını göz atmak lazım. Bu problemi neden olan pek çok unsur var. En yaygın nedeni ise folluğu olmayan, düz taban bir yuvalık kullanımıdır.  Böyle bir yuvalık kullanıldığında çarpık bacak durumu sıklıkla ortaya çıkar.

Dişi kuşların yavruları ısıtmak  amacıyla olması gerekenden daha uzun süre yatması da yine yavru muhabbet kuşunda çarpık bacak hastalığı nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yumurtalar zamanında çıkmadığında alınırsa diğer yumurtadaki kuşlarda böyle bir problem ile karşılaşılmaz. Yuvalık içerisinde yavru muhabbet kuşlarının tutabilecekleri folluk benzeri halkaların bulunmaması çarpık bacak sonucunu doğurabilir.

Yavru Kuşlarda Çarpık Bacak Nasıl Anlaşılır?

Yavru olan muhabbet kuşu çarpık bacak hastalığı nedeni ile düz durmakta güçlük çeker. Bu sorun tek bir bacakta ortaya çıkabildiği gibi her iki bacakta da görülebilir. Tek bacakta ya da her iki bacakta ortaya çıkması tedavi yöntemini değiştirmez. Erken fark edilmesi durumunda muhabbet kuşlarında çarpık bacak sıkıntısı düzeltilebilecek bir sorundur.

Pratik bir şekilde muhabbet kuşu çarpık bacak tedavisi  için üretilmiş olan özel kelepçeler bulunuyor. Yavru muhabbet kuşlarında bu kelepçelerin kullanımı çarpık bacağı düzeltmek için ideal bir seçenek olabilir. Ancak kuşların biraz büyümesi durumunda kelepçelerin kullanımının pek işe yaramadığını belirtmek lazım. Bu nedenle erken dönemde müdahale edilmesi ve yavru muhabbet kuşlarının mutlaka bacaklarının düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor.

Eğer muhabbet kuşu çarpık bacak hastalığı sorununu yaşıyorsanız ve kelepçe kullanmaya karar verirseniz kelepçeleri çok sıkmamaya özen göstermelisiniz. Bununla birlikte birkaç günde bir kelepçelerin sıkılığını mutlaka kontrolden geçirin. Eğer sıkmaya başladıysa kelepçeleri gevşetmeniz gerekiyor.

  • paylaş


İlgili Yazılar :

0 Yorum :

Bir cevap yazın :

* E-posta adresiniz yayınlanmaz.