Pelet Yem Nedir ve Neden Tercih Edilir?

 

Pelet yem nedir sorusu, son dönemlerde yaygın olarak sorulan ve dikkat çeken bir konudur. Tasarrufun her geçen gün daha da önemli bir hal alması, bu yem türüne yönelik ilginin artmasını da beraberinde getirmiştir.

Pelet yem, küçük parçalar haline getirilmiş ve kalıplaştırılmış yem türleridir. Sıkıştırma yöntemi ile üretilen bu yem türü, sıcaklık ve basınç gibi pek çok unsurdan faydalanılarak üretilir. Özellikle kuş yemi olarak tercih edilen bu yem, pek çok özelliğe ve faydaya sahiptir.

Siz de bu tür yemler hakkında bilgi almak isterseniz petmarketburada.com üzerinden aramalar yaparak size en uygun olanı bulabilirsiniz. Güvenilir ve kolay bir şekilde dilediğiniz ürüne sahip olabilirsiniz.

Pelet Yem Nasıl Kullanılır?

Pelet kuş yemi, farklı aşamalardan geçirilerek oluşturulan verimli bir yemdir. Kullanılan teknik bakımından uğraş gerektirir ancak iyi sonuçlar almak mümkündür. Peletleme tekniğini anlamak, pelet yem neden tercih edilmeli sorusuna da cevap bulmanızı sağlayacaktır.

Peletleme işlemi, kaliteli ve uygun besinlerin bulunması ile başlar. Tahıl, tohum ve meyve gibi yararlı besinlerin, yüksek kaliteli olanlarından tercih ederek işleme başlanır. Seçilen malzemeler sırasıyla farklı işlemlere tabii tutulur. Besinlerin küçük parçalar haline getirildiği evre kırmadır. Ardından besin değerleri homojen olacak şekilde karıştırma işlemi yapılır. Buhar ve sıvının besinlerle etkileşimi sağlanarak tavlama gerçekleştirilir. İstenilen boyutlara getirilecek olan besinin peletleme işlemi yapılır. Yani sıkı, küçük ve parçacıklı olan son şekli verilir. Kuşlar için pelet yem oluşturmanın son evreleri ise soğutma ve paketlemedir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra uygun boyut ve içeriklerdeki peletler paketlenerek son kullanıcıya sunulmak üzere hazırlanır.

Pelet yem nasıl kullanılır denince akla gelen farklı bütün tanımlar bir tarafa bırakılarak düşünüldüğünde, bu yemlerin kuşlara tıpkı diğer besinler gibi verildiğini bilmek gerekir. Tazeliğini uzun süre koruyabilen bu yem türü, uygun koşullarda saklanarak kullanılabilir.

Pelet Yem Faydaları Nelerdir?

Pelet yem faydaları saymakla bitmez. Yapısı bakımından kullanımı ve saklaması kolay bir ürün olduğu için ortamda muhafaza edilebilir. Uygulanan yöntemler, sindirimi kolaylaştıran ve tokluk hissini arttıran bir ürün ortaya çıkarır. Bu sayede daha az yem ile daha çok doyum sağlanır.

Pelet kuş yemi pek çok tür tarafından sevilerek tüketilir. Sıkıştırılmış formu sayesinde tadın bütünleşmesini ve lezzetin artmasını sağlar. Bu da hayvanların yem seçme durumunu azaltır. Severek yenen bir ürün olması sebebi ile oldukça seçici türlerden biri olan sultan papağanı pelet yem tüketimini tercih eder. Pek çok türün çoğunlukla tercih ettiği formdadır. Taze ve uygun besinlerin seçilmesi sayesinde kaliteli bir yem türüdür. Yemi tüketen hayvanlar tarafından ayrıştırılmadan bir bütün olarak yenir. Aynı şekilde besin değerlerini koruyan peletleme işlemi, hayvanların kilo kontrolü, sağlığı ve sindirimi konusunda oldukça değerlidir.

Papağan pelet yem seven türlerden biridir. Bu sebeple faydalarını bu tür üzerinde incelemek oldukça kolaydır. Hem kısa hem de uzun vadede fark yaratan bir mama türüdür. Maddi açıdan israfı önlemesi ve uzun ömürlü olması ile oldukça avantajlıdır. Öte yandan hayvan sağlığına sunduğu katkılarla da hem maddi hem de manevi destek sağlar.

Beslediğiniz kuş sayısı kaç olursa olsun, yem olarak bu teknikle oluşturulan ürünleri seçmenizde fayda vardır. Sitemiz üzerinden yapacağınız aramalarda kuşunuzun cinsine, ebatlarına ve beslenme düzenine en uygun pelet yemi bulmanız mümkündür.

  • paylaş


İlgili Yazılar :

0 Yorum :

Bir cevap yazın :

* E-posta adresiniz yayınlanmaz.