Saka Kuşu Kafese Nasıl Alıştırılır?

Canlı renklere sahip olması ve muhteşem ötüşü nedeniyle saka kuşu evde bakmak için en çok tercih edilen kuş türleri arasında yer alıyor. Kimileri doğadan saka yakalama çabasına girebilir ancak doğadan bu kuşları yakalamak, ciddi anlamda zarar görmelerine sebebiyet verebiliyor. Özellikle yapışkan kullanarak yakalama çabası maalesef hayvanların bacaklarının kopmasına kadar gidebilen bir vahşete dönüşüyor.

Bu yüzden hangi yöntemle olursa olsun doğadan saka yakalama çabalarına girmemek insanlık adına büyük önem taşıyor. Eğer mutlaka saka kuşu beslemek istiyorsanız, kafeste yaşayan kuşların yumurtalarından çıkan bir saka kuşunu sahiplenmelisiniz. Zira file kullanarak ya da su dolu havuzlar ile saka kuşu yakalama gibi yöntemler de dahil olmak üzere doğadan saka kuşu yakalamanın cezai yaptırımı olduğunu da belirtmek gerekir.

Doğadan Saka Kuşu Yakalamanın Cezası Var!

Bu nedenle saka yakalama kafesi gibi yöntemleri de denememelisiniz. Saka kuşu üretimi yapan yerlerden bu kuşları sahiplenebilirsiniz. Evde saka kuşu beslediğinizde belirli aralıklarla kuşu salmalı ve ev içerisinde istediği gibi uçmasını sağlamanız gerekiyor. Aksi halde kuşların sürekli kafeste tutulmasından kaynaklı olarak çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. İlk defa saka kuşu besleyenler bu noktada çeşitli tedirginlikler yaşayabiliyor.

Öncelikle saka kuşu kafese nasıl alıştırılır ve salındıktan sonra yeniden nasıl kafese sokulur sorusunun yanıtının sandığınız kadar zor olmadığını belirtmek gerekir. Kafesi açarak saldığınız kuş acıktığında ya da susadığında zaten yeniden kafese girecektir. Bu nedenle yakalamaya çalışmanız ya da kafese girmemesi nedeniyle endişe yaşamanıza hiç gerek yok. Sadece dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunuyor.

Bu hususlardan ilki kafesin yerini değiştirmemenizdir. Kuşu saldıktan sonra kafesi farklı bir yere koymayın. Bir diğer unsur da kafesteki yemliğe taze yem koymanız olacak. Taze yemlerin kokusunu daha net alabilen saka kuşları bu kokuyu alınca da kafese kendiliğinden girecektir. Dolayısıyla salınan saka kuşu nasıl yakalanır sorusuna yanıt aramanıza ve gelişigüzel yöntemler uygulamanıza hiç gerek yok! Bu yöntemlerle istemeden de olsa kuşlara zarar verebilirsiniz. Kafesten salmaya başladığınız ilk günlerde daha uzun süre uçmak isteyebilir. Ancak zamanla sürekli uçmasına izin verileceğini öğrendiğinde kafese daha kısa sürede geri döner.

  • paylaş


İlgili Yazılar :

0 Yorum :

Bir cevap yazın :

* E-posta adresiniz yayınlanmaz.