Saka Kuşu ve Saka Kuşu Bakımı Hakkında Bilgiler

Saka Kuşu bakımı hakkında bilgi edinerek kuşunuzun cinsine özgü karakteristiğini yansıtabileceği sağlıklı bir yaşamı olmasını sağlayabilirsiniz.

İspinoz familyasına ait olan Saka Kuşu, ötüşleriyle dikkat çeker. Ortalama olarak 13 cm kadar uzunluğa ulaşırlar. Fiziki görünümü serçelerek benzeyen Saka Kuşu’nun renkleri de en dikkat çekici Saka Kuşu özellikleri arasındadır. Bu renklerin ve desenlerin çok farklı çeşitler gösterdiği ve farklı coğrrafyalarda yaşayan birçok Saka türü bulunur.dir. Fas, Cezayir, İran, Türkiye ve Avrupa’da yaşam alanı vardır.

Saka yavrusu, Sakalar’ın baika cinslerle çiftleşmeleri sonucunda da meydana gelebilir. Örneğin Saka Kuşu’nun kanayar ile çiftleşmesi ve Saka genlerinin ağır bastığı bi yavrunun dünyaya gelmesi mümkündür. Hatta bu yavrulara da halk arasında “Saka Piçi” denir.

Doğal ortamlarında ilk 14 gün annesi tarafından beslenir. Tüyleri çıkmaya başladıkça uçuş için de zorlanmaya başlar. Giderek daha uzun mesafeler boyunca uçmaya anne ve baba tarafından zorlanır. Bu süreçte herhangi bir dala tutunamayıp düşmesi oldukça risklidir.

Doğru Yaşam Alanı İçin Saka Kuşu Kafesi Nasıl Olmalı?

Saka kuşları çok narindirler. Yapıları gereği kafesi ilk olarak çok yadırgayacaklar ve sevmeyeceklerdir. Bu süre boyunca ona alışması için zaman tanımanız gerekir. Ideal kafes ölçüsünün ise 100x50x80 ebatlarında olduğunu söyleyebiliriz. Böylelikle kendilerini biraz daha rahat hissederler.

Saka Kuşları doğal yaşam alanlarına bağlı olan kuşlardır. Bu yüzden kafesin zeminine gerçek ağaç dalları ve yapraklar koyarak Saka Kuşunun çok daha fazla rahat etmesini, kendisini evde gibi hissetmesini de sağlayabilirsiniz.

Saka Kuşlarının narin yapısı hastalığa kolayca yakalanabilmelerine de sebep oluyor. Bu yüzden konforlu bir kafes almak yeterli olmuyor. Olabildiğince sık bir şekilde temizlemek ve kafesi hijyenik tutmak da Saka kuşunuzu mutlu ediyor.

Saka Tüyden Nasıl Çıkar?

Sakalar genellikle Haziran – Temmuz gibi tüy dökme mevsimine girmiş olurlar. Bu süre genellikle Ekim sonuna kadar devam edebilir. İdeal olarak 5-6 hafta sürecek olan bu dönemin 7 – 8 aya çıktığı durumlar da görülür.

Sakaların tüy dökme durumları gayet normal ve dönemsel olabileceği gibi bazı hastalıklardan da ileri gelebilir. Ayrıca kafes ortamına alışık olmadıkları için çok fazla hareket ederek tüylerine zarar verme riskleri de bulunur. Bu sebeple tüy dökme mevsiminin dışında oluşan bu tip durumlar için kuşunuzun sağlığını veterinerinin değerlendirmesinde fayda vardır.

  • paylaş


İlgili Yazılar :

0 Yorum :

Bir cevap yazın :

* E-posta adresiniz yayınlanmaz.