Saka Kuşunun Ötmesi İçin Ne Yapmalı?

Saka kuşları doğal ortamında 6 ila 8 yıl yaşayabilen ve muhteşem renkleri ile çok sayıda kişinin adeta tutkunu olduğu kuş türlerinden biridir. Ancak bu kuşların sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için bakımının asla ihmal edilmemesi gerekiyor. Zira bakımının ihmal edilmesi  saka kuşlarının o muhteşem ötüşlerinden mahrum kalmanızı da beraberinde getirebilir.  Bu durumda saka kuşu ötmesi için ne yapmalıyım sorusunun yanıtını aramaya başlarsınız.

Öncelikle saka kuşlarının bir hayli ürkek olduğunu belirtmek gerekiyor.  Evinize yeni gelen bir saka kuşunun hemen ötmeye başlamasını beklemeyin ve saka öttürme  yollarını denemeye kalkmayın. Saka kuşunun ötmesi için öncelikle ortama alışması gerekiyor. Bu da tahmin edebileceğiniz gibi belirli bir zaman dilimini gerektiriyor. Saka kuşları kendilerini güvende hissetmediklerinde ötmezler.  Kendilerini güvende hissetmeleri için de bir süre size alışmasını beklemeniz gerekiyor.

Saka Kuşu Neden Ötmez?

Bunun dışında tüy değiştirme dönemlerinde de saka kuşlarının ötmediği bilgisini sizlerle paylaşalım.  Bu nedenle tüy değiştirme dönemlerinde de saka kuşu ötmesi için ne yapmalıyım  sorusunun yanıtını aramanıza hiç gerek yok. Eğer sağlıklı yemlerle beslerseniz ve bakımını ihmal etmezseniz  tüylerini değiştirdikten sonra yeniden ötmeye başlayacaktır. Eğer buna karşın yine de ötmüyorsa ve herhangi bir sağlık sorununun olmadığından eminseniz, kafesin bir bölümünü örtü ile örtebilirsiniz.

Ardından saka kuşuna kuş sesi dinletebilirsiniz.  Birkaç gün sadece 5 ile 10 dakika ile sınırlı olmak kaydıyla saka kuşuna kuş sesi dinletmeniz bir süre sonrasında ötmeye başlamasını sağlar. Elbette bununla birlikte saka kuşu en çok neyi sever ya da beslenmesinde hangi yemleri kullanmanız gerektiği gibi  soruların yanıtını da biliyor olmanız lazım. Saka kuşlarının beslenmesine dikkat etmeniz ötmesi için çok büyük bir önem taşıyor.

Bununla birlikte saka kuşu ne zaman öter sorusunun yanıtını da aktaralım. Bu kuşlar yaklaşık 6 ila 9 aylık olduklarında ötmeye başlarlar. Ancak bu süre istediğiniz saka kuşunun türüne bağlı olarak değişebilir.  Daha küçük olan saka kuşları ötmedikleri için herhangi bir yöntem denemenize de gerek olmaz. Evinize yeni gelen saka kuşu insana nasıl alışır  noktasında da herhangi bir girişimde bulunmanıza gerek yok. 1 ila 2 hafta beklemeniz kuşun size alışması için yeterli olacaktır.

  • paylaş


İlgili Yazılar :

0 Yorum :

Bir cevap yazın :

* E-posta adresiniz yayınlanmaz.