Salma Kafes Nedir? Nasıl Yapılır?

Kuşlar için tercih edilebilecek çok sayıda farklı kafes türü bulunuyor. Bunlardan biri de salma kafes olarak adlandırılan ve klasik ev tipi kafeslerden biraz daha büyük ebatlara sahip olan kafeslerdir. Kuş türleri bu kafeslerde de yetiştirilebilir, beslenebilir ya da üretilebilir. Bu kafeslerin genellikle kuş üretimi için kullanıldığını da belirtmek gerekiyor.

Pek çok farklı materyal kullanılarak salma kafes üretimi gerçekleştirilebiliyor. Ancak elbette bu kafeslerde kuşların konforlu bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için her türlü detayın düşünülmüş olması gerekiyor. Genellikle en az bir bölümü kümes teli kullanılarak üretilen salma kafeslerin açık ve kapalı bölümleri mevcut oluyor. Elbette kafeslerin kuş türlerine uygun bir yapıya sahip olması da çok büyük önem taşıyor.

Kuş üretimi yapmayı düşünenler salma kafes nedir ya da hangi özelliklere sahip olmalı gibi soruların yanıtlarını merak edebiliyor. Üretim amaçlı olarak hazırlanacak olması durumunda kafes içerisine mutlaka yuvalıkların da yerleştirilmesi gerekir. Hatta kafeste yuvalıklar için ayrı bir alan oluşturulması da tavsiye ediliyor. Bu sayede üreme döneminde kuşların strese girmeleri engellenebilir.

Hangi Kuşlar İçin Salma Kafesler Kullanılır?

Kuş üretimi konusunda merak edilen unsurlardan bir diğeri de salma kafes hangi kuşlar için uygun konusudur. Genellikle bu kafes türünün muhabbet kuşları ya da güvercinler için kullanıldığını söyleyebiliriz. Ancak kafeslerin içerisine konulacak olan kuş sayısının da çok iyi belirlenmesi gerekiyor. Kafesin ölçülerine göre kuş sayısı belirlenmelidir. Fazla sayıda kuş konulması kuşların agresifleşmesine neden olabilir ve kafes içerisinde kavgalar yaşanabilir.

Hangi ölçülerde hazırlanmış olursa olsun salma kafes nasıl olmalı sorusunun yanıtlarının çok iyi bilinmesi gerekiyor. Örneğin bu kafeslerde çok sayıda kuş olacağı için mutlaka havalandırma sisteminin olması gerekiyor. Aksi halde kısa sürede kötü koku ve bakteri oluşumu meydana gelebilir ve bu da kuşların hastalanmasına sebebiyet verebilir. Özellikle ani kuş ölümleri meydana geldiğinde derhal veteriner hekim ile görüşülmesinde fayda olacaktır.

Aynı zamanda salma kuş kafesi içerisine mutlaka tünek yerleştirilmeli ve tüneklerin de üst üste olmaması gerekiyor. Kuşlar tüneklere konduğunda birbirleri ile temas etmeyecekleri ya da kuyruklarının birbirlerini rahatsız etmeyeceği bir tünek düzeninin ayarlanması lazım! Salma kafeslere kuşlar yerleştirildikten sonra kuş eklemesi yapılmaması da yine önem taşıyan unsurlar arasında yer alıyor.

Salma Kafesler Nasıl Olmalı?

Kuşların tümünün rahatlıkla hareket edebilecekleri alanların olmasıyla birlikte yuvalık sayısının da yeterli olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca güvercin salma kafes çeşitleri ya da muhabbet kuşu salma kafes modelleri incelenebilir ve bu sayede en uygun olan kafes modelleri seçilebilir. İçerisine salınan kuşların gözlemlenmesi önem taşıyan bir diğer unsurdur. Şayet sürekli aynı yuvalığa giden iki dişi kuş varsa birinin kafesten çıkarılması gerekiyor.

Salma kafese konulan erkek kuş sayısının dişi kuş sayısından biraz daha az olmasına da özen gösterilmelidir. Elbette yemlik ve suluk gibi malzemeler de salma kafes modelleri içerisine eklenmeli ve bu esnada da kuş sayısına maksimum düzeyde dikkat edilmelidir. Kum ya da kuş banyosu malzemelerini de kafeslerin içerisine eklemeyi unutmamalısınız. Yuvalıkların kafesin kenar hatlarında olması, orta bölümde bulunmaması da önem taşıyor.

Bu arada salma kafesin faydaları arasında kuşların üreme dönemine daha hızlı girmeleri de var. Ancak bunun için kuşların üreme döneminde ihtiyaç duydukları malzemelerin tümünü kafeste hazır bulundurmanız da gerekiyor. Genellikle salma kafes nasıl yapılır konusuna odaklanılıyor. Ancak malzemelerin de eksiksiz bir şekilde hazırlanmasını sağlamalısınız.

Ahşap, metal ya da plastik salma kafes malzemeleri piyasada mevcut. Aynı zamanda hazır kafes çeşitleri de temin edilebilir ve kurulumu da kolaylıkla yapılabilir. Ancak kafes için kullanacağınız alanı en verimli şekilde değerlendirmek isterseniz malzemeleri temin ederek kafesi kendiniz de yapabilirsiniz. Kullanacağınız malzemelerin olabildiğinde kuşlara zarar vermeyecek olanlar arasından seçilmesi gerekiyor.

Online sipariş sitemizde salma kafes yapımı için kullanabileceğiniz doğal tünek çeşitleri, suluk ve yemlik çeşitleri, yuvalıklar ve yuva malzemeleri gibi ürünleri düşük fiyatlarla satın alabilirsiniz. Her türlü kafes içerisinde kolaylıkla kullanılabilen kuş kumu çeşitleri gibi ürünlerin yan ı sıra kuş dezenfektanı çeşitlerine de göz atabilir ve dakikalar içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Salma kafese uygun malzemeler de sitemizde!

  • paylaş


İlgili Yazılar :

0 Yorum :

Bir cevap yazın :

* E-posta adresiniz yayınlanmaz.