Sultan Papağanı Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Sultan Papağanı cinsiyet ayrımı diğer kuş türlerine göre daha ince detaylarla belirleniyor. Konu hakkında iyi bir gözlem ve farklı yöntemler gerekebiliyor.

Sultan Papağanı cinsiyet ayrımı yapmaya çalışmadan önce dişilerin ve erkeklerin genel – geçer denebilecek olan özellikleri hakkında biraz bilgi sahibi olmanızda fayda var. Bu sayede papağanınızı seçerken cinsiyeti konusunda daha doğru çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

Sultan papağanı yavrusu cinsiyetini belli etmez. Bu sebeple daha 6 aynı bile doldurmamış olan yavrularda cinsiyeti ayırt etmek zor olabilir. Genellikle tüyleri ve ötüşleri cinsiyetleri arasındaki ayrımı açığa çıkarıyor olsa da bunun da en sağlıklı ölçümünü yapabilmek için 1 yaşının dolmasını beklemekte fayda var.

Sultan Papağanı Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak bakıldığı zaman ötüşleri arasında belirgin farklar vardır. Dişi Sultan Papağanlar’ı genellikle “curk curk” şeklinde bir ses çıkarır. Melodik ötüş konusunda dişiler, belirgin bir şekilde erkeklerin yanında zayıf kalırlar.

Erkek Sultan Papağanları ise doğaları gereği dişilerin tam tersidir. Kanaryalarınki gibi güzel ve melodik bir ötüşleri olur. Bunun evrimsel olarak da bir sebebi vardır. 6. aydan itibaren dişilerle çiftleşebilmek için ötüşlerini kullanırlar. Ayrıca, erkek olanların konuşma kabiliyeti de vardır. Dişiler de ise böyle bir kabiliyetin eğitimle kazandırılması mümkün olmaz.

Sultan Papağanı dişi erkek ayrımı tüylerine bakılarak da yapılabilir. Ortalama 20 yıl kadar yaşayabilen ve 100 gr ağırlağında olan bu cinste her iki cinsiyetteki kuşun da kulak bölgesinde turuncu tüyler bulunabilir. Bununla birlikte erkeklerin göz çevresi genellikle sarı renkte olur. Tüyleri daha uzun ve parlaktır. Dişi Sultan Papağanları’nda ise göz çevresinin daha çok beyaz ya da gri renkte olduğu gözlemlenir.

Tüylerden yola çıkılarak yapılacak olan cinsiyet tahmini yavru Sultan Papağanı için doğru bir çıkarım getirmeyebilir. Henüz tüyleri tam olarak oturmamış olan yavrularda bu gibi gözleme ve genellemeye dayalı ipuçları sonradan değişebileceği için yanılma payınız olabilir. Bu sebeple cinsiyet ayrımı yapmak için en azından yaşlarının dolmasını beklemeniz ve ötüşlerini de dikkatle dinlemeniz daha doğru olacaktır.

  • paylaş


İlgili Yazılar :

0 Yorum :

Bir cevap yazın :

* E-posta adresiniz yayınlanmaz.