Tüm Özellikleriyle Beyaz Sultan Papağanları

En az rastlanan papağan türü olmasıyla dikkat çeken ve halk arasında beyaz papağan olarak adlandırılan beyaz sultan papağanları, kuş besleyenlerin favorilerinden biri haline geldi. Tüm vücutları beyaz olan ve sadece gözleri kırmızı olan bu papağan türünü diğerlerinden ayıran özellik, vücutlarında melanin pigmentinin olmamasıdır. Bembeyaz bir görünüm sergilemelerinin nedeni de budur.

Oldukça insancıl bir yapıya sahip olan beyaz papağan insanlara hızlı bir şekilde alışır ve aynı zamanda insanlarla zaman geçirmekten hoşlanan kuş türleri arasında yer alır. Ancak bu konuda kritik bir unsurdan söz etmek gerekiyor. Çok sayıda kişi papağanın kendisine daha kolay alışacağını düşünerek tek bir papağan sahiplenmeyi tercih ediyor. Oysa başta Albino Sultan Papağanı olmak üzere papağanlar çift olarak sahiplenilmelidir.

Papağanlar Neden Tek Olarak Sahiplenilmemeli?

Yalnız olarak sahiplendiğiniz papağan bir süre sonra depresyona girebilir ve oldukça hırçın tavırlar sergiler. Sahiplendiğiniz papağanların birinin dişi, diğerinin erkek olması da önem taşıyor. Hemcins olan iki papağan birbiri ile genellikle anlaşamaz ve birbirlerini yaralar. Kafeslerinin yuvarlak olmaması da önem taşıyor. Yuvarlak kafeslere tırmanmakta güçlük çekerler ve bu da yuvarlak kafeslerin beyaz sultan papağanı için ideal bir yaşam ortamı olmadığı anlamına gelir.

Aslında albino sultan papağanı özellikleri bakımından diğer papağan türlerinden çok farklı değildir. Genelde 3. aydan sonra konuşmaya başlarla ve birkaç kelime öğrenebilirler. Doğal yaşam alanlarında uzun süre uçabilen bu kuşları arada salmak ve uçmalarına izin vermek gerekiyor. Şayet papağan çığlık atıyorsa bulunduğu yerden ciddi bir rahatsızlık duyuyor demektir. Şayet ayaklarını vücudu ile kapatmaya çalışıyorsa üşüyor demektir.

Merak edilen albino sultan papağanı cinsiyet ayrımı seslerine bakılarak da yapılabilir. Dişi olan beyaz papağanlar tek sıra olmak kaydıyla genellikle sabit sesler çıkarır. Erkek olanlar ise genellikle kapı ziline benzeyen sesler çıkarmayı severler. Seslerinden cinsiyetleri ayırt edilebilir ancak görüntülerinden ya da hareketlerinden cinsiyetlerini ayırt etmek oldukça zordur. Son olarak sultan papağanlarını beslerken kafeste mutlaka kuş kumu bulundurmanız da gerekir. Aksi halde sindirim ve dışkılama sorunları yaşayabilirler. Olabildiğince kaliteli yemlerle beslemeye de dikkat edin.

 

 

 

  • paylaş


İlgili Yazılar :

0 Yorum :

Bir cevap yazın :

* E-posta adresiniz yayınlanmaz.