Yavru Güvercin Bakımı ve Eğitimi Nasıl Olmalı?

Güvercin besleyenlerin yavru güvercin bakımı hakkında da mutlaka bilgi sahibi olması gerekiyor. Yavru güvercinlerin bakımının bambaşka bir özen ve bilgi gerektirdiğini unutmamak lazım… Özellikle doğru şekilde beslenmeleri yavru güvercinlerin yetişkin olduklarında sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri bakımından çok büyük bir önem taşıyor. Dolayısıyla en çok dikkat edilmesi gereken unsurların başında beslenme düzenleri geliyor.

Elbette sizlere yavru güvercin bakımı hakkında bilgi aktaracağız. Ancak öncesinde güvercinlerin 20 günlük bir kuluçka döneminin ardından yumurtadan çıktıklarını belirtelim. Sadece 1 ay gibi kısa bir süre içerisinde yavru güvercinler yetişkin bir güvercin görünümü kazanabiliyor. Bu dönemin sonunda bir desteğe ihtiyaç duymadan kendi beslenmelerini sağlayabiliyorlar.

Herhangi bir destek olmadan yem yiyebiliyor olmaları yetişkin mamasına hemen geçebileceğiniz anlamına gelmiyor. Yumurtadan çıktıktan sonra 3 ay boyunca yavru güvercin besleme yemlerinin ya da mamalarının kullanılmasında fayda olacaktır. Çünkü her ne kadar yetişkin bir güvercin görünümü kazansalar da sindirim sistemleri yetişkin yemlerini tüketmek için uygun olmuyor.

Bu arada yavru güvercin maması özellikle ilk 3 ay verildiğinde güvercinler çok daha güçlü bir bağışıklık sistemi kazanabiliyor. Bu sayede yetişkin olduklarında da hastalıklara ve mikroplara karşı vücutlarının daha dirençli olması da mümkün hale geliyor. Yavru güvercinler için özel olarak hazırlanan yem ve mama çeşitleri yüksek oranda vitamin ve mineral içeriyor. Dolayısıyla bu ürünler güvercinlerin daha sağlıklı bir beslenme programı ile yetiştirilmesini sağlayabiliyor.

Bu arada güvercin yavru bakımı hakkında bilinmesi gereken bir diğer unsur da annesinin yanında olması durumunda herhangi bir desteğe ihtiyaç duymasıdır. Çünkü annesi yavru güvercinleri ürettiği süt ile kolaylıkla besleyebiliyor. Bu dönemde sadece anne için yeterli mineral ve vitamin desteği sunmak gerekir. Şayet annesi olmayan bir yavru güvercini beslemek zorunda kalırsanız öncelikle bir veteriner hekime danışmanızı tavsiye ederiz.

Yavru Güvercin Beslenmesi Hakkında Bunlara Dikkat!

Veteriner hekimler yavru güvercin nasıl beslenir sorusuna gerekli olabilecek en kolay teknikleri size anlatabilir ve aynı zamanda uygun bir süt bileşeni ya da mama çeşidi tavsiyesinde bulunabilir. Bu ürünleri iğnesi çıkarılmış bir şırınga ile yavru güvercinlere vermeniz gerekiyor. Güvercin yumurtadan çıktıktan sonraki ilk günlerde küçük bir şırınga kullanmanız şart. Sonrasında daha büyük bir şırıngaya geçiş yapabilirsiniz.

Bu arada yavru güvercin ne sıklıkla beslenir sorusuna da açıklık getirelim. 5 günlük olana kadar sıvı mamadan günde 2-3 kere vermeniz gerekir. Doymaması halinde 4 ila 5 defa besleme yapabilirsiniz. Güvercin 3 haftalık olduğunda şırınga ile beslemeye devam ederken bir yandan da gagalamayı öğretmeniz gerekiyor. Bunun için de önüne küçük bir yem bırakabilirsiniz.

Yeşillik ishal olmalarına neden olabiliyor. Yavruluk döneminde yeşillikten uzak tutmanız yavru güvercin bakımında nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarından biridir. Ayrıca mutlaka kafes içerisine su kabı koymalısınız. Kafasını nazik bir şekilde su kabına sokarak su içmeyi öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu aşamada son derece sabırlı olmanız gerektiğini de unutmayın. Aynı hareketi günlerce tekrarlamanız da gerekebilir.

Güvercinler 6 haftalık olduklarında artık yavaş yavaş tüylenmeye başlıyorlar. Fakat tüylenmiş olmaları yavru güvercin eğitimi için hazır hale geldikleri anlamına gelmez. Sadece 6 haftalık olduklarında kendi kedilerine su içebiliyorlar ve gagalamayı öğrenmiş oluyorlar. Yine de zaman zaman mama desteğine ihtiyaç duyabilirler. Yani yavru güvercin maması hazırlama işlemine 3 ay boyunca devam etmeniz gerekebilir ve uzmanların da önerisi bu yöndedir.

Tüm kuş türleri gibi yavru güvercin vitamin desteğine mutlaka ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle  çeşitli markalar tarafından özel olarak hazırlanan yavru güvercin mamalarını dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. Olabildiğince kaliteli ve vitamin yönünden zengin olan yavru güvercin mamalarına yönelmenizde fayda var. Bu ürünleri online sipariş sitemiz üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde temin edebilirsiniz.

Ürünlerin üzerinde yavru güvercine nasıl yem verilir ya da mamalar ne oranda sulandırılmalı gibi çeşitli sorulara yanıt olabilecek açıklamalar da mevcut. Sadece belirli bir kalitenin üzerinde üretim yapan markaların ürünlerini sizlerle buluşturuyoruz. Yavru güvercinlere gönül rahatlığı ile verebileceğiniz tüm mama çeşitleri ve aynı zamanda yavru güvercin besleme aparatları sitemizde düşük fiyatlarla kullanıma sunuluyor.

 

 

  • paylaş


İlgili Yazılar :

0 Yorum :

Bir cevap yazın :

* E-posta adresiniz yayınlanmaz.